Seçim Öncesi Faiz Artırımına İzin Çıkacak Mı? Gözler ‘Kritik Perşembe’de

Gözler Merkez Bankası’nın seçim öncesi son faiz kararında. Merkez Bankası yılın 3. faiz kararını yarın açıklayacak açıklayacak.

Piyasanın faiz kararında öngörüsüzlük hakim. Enflasyon beklentilerinin bozulmaya devam ettiğini belirken Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) faizin yüzde 45’e çıkarıldığını anımsatarak ortada bir güven noksanlığı olduğunu söyledi.

TEPAV Kurucu Direktörü Prof. Dr. Güven Sak, “Bankanın seçime kadar faiz artıramayacağına dair beklentiler var. Bunların hepsini kırmak aslında yöneticilerin elinde. Doğru olmadığını göstermek kredibilite noksanlığının manasının olmadığını göstermek, en yukarıdan en aşağıya kadar bütün kadroların bu atılmakta olan adımların arkasında olduğunu göstermek aslında mümkün. Merkez Bankası’nın perşembe günü faiz artırması toz bulunutu ve spekülasyonları dağıtabilir” diye konuştu.

DÖVİZ KURLARI BASKILANIYOR MU?

Merkez Bankası Eski Baş Ekonomisi Prof. Dr. Hakan Kara ise twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Son dört haftada kuru dizginlemek için nette yaklaşık 20 milyar dolar döviz satılmış görünüyor” diyerek grafik paylaştı.

Merkez Bankası’nın kura müdahalesinin devam ettiğini belirten Prof. Dr. Kara şu tespitte bulundu:
“Merkez Bankası son haftalarda likidite yönetimi ile genelde gecelik piyasa faizini %45’in üzerinde tutuyor. Bu hamle döviz piyasasının durulmasına pek yardımcı olmuyor çünkü politika faizinde artış yerine faiz dışı araçların kullanılacağı beklentisini güçlendiriyor.

Piyasaları yatıştırmak için TCMB’nin elinin serbest olduğu sinyalinin en yetkili ağızlardan güçlü bir şekilde verilmesinde fayda var. Artırıma gerek olduğu düşünülmese bile bu mesajın verilmesi gerekiyor.
Mevcut durumda TCMB’nin likidite sıkılaştırması sonrası gecelik piyasa faizleri (fiili politika faizi) üç haftadır %46,5 düzeyinde seyrediyor. Yıllık bileşiği %58,9’a denk geliyor.

Mevduat faizinin (1-3 ay vadeli) yıllık bileşiği ise %53,6 düzeyinde. Muhtemelen KKM ve büyük tutarlı mevduatı dışladığınızda sıradan TL mevduata verilen faiz bunun çok daha altındadır.

Kur baskısının ve rezerv kaybının durulması için TL mevduat faizinin daha yukarı ittirilmesi ve sadece KKM’ye ve büyük mevduata değil küçük yatırımcıya da tatminkar getiri sağlanması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x